با جذاب‌ترین آرامگاه‌های دنیا آشنا شوید

از مقبره‌ها و آرامگاه‌های معروف و شگفت‌آوری که در دنیا وجود دارد، می‌توان به حرم امام حسین (ع)، تاج محل و اهرام بزرگ جیزه اشاره کرد که سالانه میلیون‌ها گردشگر و زائر دارند.
نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۸/۰۷/۰۴ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۱/۰۵/۰۷ به‌روزرسانی شده است.

برای مزار برخی افراد، یک سنگ قبر کفایت نمی‌کند و باید باشکوه و عظمت از آن‌ها یاد شود و آرامگاه ابدی‌شان، محلی بزرگ و رویایی باشد. به همین دلیل این آرامگاه‌ها به‌منظور گرامی‌داشت شخص متوفی، جزئیات و تزیینات مفصل و زیبایی دارند تا میراث به‌جامانده از این افراد مهم برای همیشه حفظ شود. در ادامه به تعدادی از معروف‌ترین آرامگاه‌ها دنیا اشاره خواهیم کرد که در بازدید از آن‌ها باید نهایت احترام را برایشان قائل شوید.

تاج محلآدرس:‌ هند، آگرا (مشاهده در نقشه)منظره غروب خورشید و تاج محل

عکس‌ از وب‌سایت matador network

تاج محل در هند یکی از معروف‌ترین آرامگاه‌های دنیا است که گردشگران بسیاری برای بازدید آن می‌روند، اما بسیاری از آن‌ها نمی‌دانند که ارزش این محل فقط به زیبایی عمارت آن خلاصه نمی‌شود.

در اصل هدف از ساخت این محل، آرامگاهی برای قبر ممتاز محل، همسر موردعلاقه‌ امپراتور شاه جهان بوده است

در اصل هدف از ساخت این محل، آرامگاهی برای قبر ممتاز محل، همسر موردعلاقه‌ امپراتور شاه جهان بود. دستور ساخت تاج محل در سال ‍۱۶۳۲ داده شد و همچنان بادقت از آن مراقبت می‌شود، هرچند ترافیک سنگین گردشگران در آن، تلاش‌های حفاظتی را پیچیده کرده است. این عمارت که در امتداد رودخانه‌ یامونا در آگرا ساخته شده است، در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و ساختمان مرمری بسیار بزرگ آن برای مردم دنیا شناخته شده است.

مقبره امپراتور کینآدرس:‌ چین، شی‌آن، شمال شهر (مشاهده در نقشه)ارتش سفالی و مقبره امپراتور کین

عکس‌ از وب‌سایت matador network

مقبره‌ امپراتور کین در چین به‌واسطه‌ جذابیت فرهنگی و هزاران سال تاریخی که در پس آن پنهان شده، در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. کار ساخت‌وساز این مقبره ۲۰۸ سال پیش از میلاد به پایان رسید. بازدیدکنندگان با حضور در این مقبره شاهد هزاران جنگجوی معروف تراکوتا خواهند بود که هر یک منحصربه‌فرد هستند و بسیاری معتقدند باید جزو عجایب جهان باشند. جالب است بدانید که این مقبره تا دهه‌ ۱۹۷۰ کشف نشده بود، تا اینکه کشاورزی که مشغول حفر یک چاه بود، آن‌ها را پیدا می‌کند. این جنگجویان درون یک قبر گنبدی‌شکل قرار گرفته‌اند تا از امپراتور در زندگی بعدی‌اش محافظت کنند. این مجموعه‌ بزرگ شامل یک تپه قبر، بناهای آرامگاهی، گودال‌های خاکسپاری و محوطه‌های تشریفات مذهبی نیز می‌شود و ردپاهایی بزرگ‌تر از هرم بزرگ مصر دارد.

آرامگاه شاه زندهآدرس:‌ ازبکستان، سمرقند (مشاهده در نقشه)معماری فیروزه ای آرامگاه شاه زنده

عکس‌ از وب‌سایت matador network

آرامگاه شاه زنده در سمرقند ازبکستان مزین به کاشی‌های رنگارنگ با صدها سایه‌ آبی است و شامل مجموعه‌ای از مقابر چهره‌های سرشناس و گمنام است. این گورستان اکنون بیش از ۲۰ سازه را در خود جای داده است که بر اساس افسانه‌ها شامل آرامگاه و مسجد قثم بن عباس، پسرعموی پیامبر، چندین آرامگاه متعلق به دهه‌ ۱۳۰۰، آرامگاه شیرین بیکا آقا و تعدادی از پسرعموهای پیامبر می‌شود و از این جهت اهمیت مذهبی بسیاری دارد. آرامگاه شاه زنده برای بسیاری از بازدیدکنندگان حکم زیارتگاه را دارد و به همین دلیل هنگام بازدید از این مکان باید احترام را رعایت کنید.

آرامگاه هادریانآدرس:‌ ایتالیا، رم، میدان سنت آنجلو (مشاهده در نقشه)مجسمه های بالدار ورودی آرامگاه هادریان

عکس‌ از وب‌سایت matador network

آرامگاه هادریان در رم، یکی از جاهای دیدنی ایتالیا است که به دستور هادریان، امپراتور روم، در فاصله‌ سال‌های ۱۱۷ تا ۱۳۸ پس از میلاد ساخته شد؛ چراکه او می‌خواست از این مجموعه‌ کلاسیک برای محل تدفین خود و خانواده‌اش استفاده کند. این آرامگاه زمانی، بلندترین سازه‌ رم به شمار می‌رفت و امروزه، همچنان به‌عنوان یک نمونه‌ زیبا از دوران رومی‌ها پابرجا است. خاکستر امپراتورهای پس از او در این آرامگاه نگهداری شد، اما این سازه بعدها کاربری‌های دیگری پیدا و برای قلعه و قصر نیز مورد استفاده قرار گرفت. در حال حاضر، آرامگاه هادریان به موزه‌ تاریخ و هنر تبدیل شده و به روی عموم مردم باز است.

مقبره جهانگیرآدرس:‌ پاکستان، پنجاب، شاهدره (مشاهده در نقشه)عکس هوایی از مقبره جهانگیر

عکس‌ از وب‌سایت matador network

مقبره جهانگیر در شاهدره پاکستان در قرن هفدهم برای امپراطور جهانگیر ساخته شد و فضای داخلی آن مزین به کاشی‌کاری‌های رنگارنگ و فضای بیرونی دارای نقاشی‌های دیواری و حجاری‌ روی سنگی است. این سازه شاید یکی از زیباترین ساختمان‌های کشور پاکستان باشد که دورتادور آن را باغ‌های چشم‌نواز احاطه کرده‌اند. مقبره‌ جهانگیر در نزدیکی مرز هند قرار دارد و بازدید از آن برای عموم آزاد است. اگر از این محل دیدن کردید، سری نیز به مقبره‌ نور جهان در همان نزدیکی بزنید که به همسر جهانگیر شاه تعلق دارد و با وجود معماری بسیار ساده‌تر، تزیینات بسیار زیبایی دارد.

آرامگاه لنینآدرس:‌ روسیه، مسکو، میدان سرخ (مشاهده در نقشه)ورودی ساختمان آرامگاه لنین

عکس‌ از وب‌سایت matador network

آرامگاه لنین واقع در میدان سرخ مسکو روسیه، به ولادیمیر لنین، رهبر انقلاب ۱۹۱۷ روسیه و بنیان‌گذار دولت اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی تعلق دارد.

بدن لنین از زمان مرگش در سال ۱۹۲۴، به‌شکل مومیایی در معرض نمایش است

این آرامگاه یکی از ترسناک‌ترین جاهای دیدنی مسکو و جسد او شاید مشهورترین مومیایی مدرن در جهان باشد. در واقع بدن لنین از زمان مرگش در سال ۱۹۲۴، به‌ شکل مومیایی در معرض نمایش است. به‌منظور نگهداری از جسد مومیایی لنین و همچنین برای اطمینان از اینکه جسد وی تا حد ممکن واقعی به نظر برسد، تیمی از متخصصان مومیایی در این آرامگاه حضور دارند. بازدید از این موزه برای همه رایگان است.

هرم بزرگ جیزهآدرس:‌ مصر، جیزه، منطقه الحرام (مشاهده در نقشه)هرم بزرگ جیزه

عکس‌ از وب‌سایت matador network

یکی دیگر از شناخته‌شده‌ترین بناهای یادبود تاریخی جهان و یکی از هفت عجایب جهان باستان، هرم بزرگ جیزه در مصر است. این هرم با ارتفاع ۱۴۶٫۵ متر، در حدود ۴۰۰۰ سال پس از ساخت، بلندترین ساخته‌ دست انسان محسوب می‌شد. هیچ‌کس نمی‌داند بدون استفاده از فناوری‌های پیچیده و قابلیت‌هایی که امروز داریم، این هرم چطور در ۲۵۶۰ سال قبل از میلاد ساخته شده و همین موضوع تا به امروز باعث بهت و حیرت بشر شده است. هرم‌های کوچک‌تر نزدیک به این هرم بزرگ به مقابر همسران فرعون خوفو و اشراف تعلق دارند.

مقبره مائو زدونگآدرس:‌ چین، پکن (مشاهده در نقشه)محوطه مقبره مائو زودنگ

عکس‌ از وب‌سایت matador network

مقبره مائو زدونگ در پکن چین، محل تدفین مائو زدونگ، شخصیت برجسته‌ سیاسی حزب کمونیست چین در اواسط دهه‌ ۱۹۰۰ است. جسد او نیز مثل لنین به‌صورت مومیایی در یک تابوت شیشه‌ای در معرض نمایش است. این آرامگاه در میدان معروف تیانانمن قرار دارد و اکثر ایام هفته به‌صورت رایگان به روی عموم مردم باز است. بازدیدکنندگان این آرامگاه باید لباس مناسب بپوشند و از بردن دوربین عکاسی خودداری کنند.

حرم امام حسین (ع)آدرس:‌ عراق، کربلا (مشاهده در نقشه)رواق حرم امام حسین

عکس‌ از وب‌سایت matador network

حرم امام حسین (ع) در کربلا عراق، آرامگاه و مسجدی بسیار بزرگ و باشکوه و مدفن حسین بن علی (ع)، امام سوم شیعیان است. این حرم پس از مکه و مدینه، یکی از مقدس‌ترین اماکن مذهبی مسلمانان به حساب می‌آید و به همین دلیل سالانه میلیون‌ها زائر به زیارت آن می‌روند. این زیارتگاه با کاشی‌کاری‌های رنگارنگ و تزیینات طلا به‌خصوص در طول شب به‌طرز زیبا و حیرت‌آوری می‌درخشد. غیرمسلمانان نیز می‌توانند به دیدن این حرم بروند؛ اما باید به این مکان احترام بگذارند و به اهمیت مذهبی آن واقف باشند.

پرسش‌های متداولتاج محل آرامگاه کیست؟ممتاز محل، همسر موردعلاقه‌ امپراتور شاه جهان.ویژگی ترسناک آرامگاه لنین چیست؟بدن لنین از زمان مرگش در سال ۱۹۲۴، به‌شکل مومیایی در معرض نمایش است .قدیمی‌ترین مقبره جیرت‌انگیز جهان کدام است؟هرم جیزهعلت حضور جنگجویان تراکوتا در مقبره کین چیست؟این جنگجویان درون یک قبر گنبدی‌شکل قرار گرفته‌اند تا از امپراتور در زندگی بعدی‌اش محافظت کنند.