صحبت‌های جنجالی وزیر درباره یک اردوی خارجی

به گزارش “ورزش سه”، حمید سجادی ۳۳ روز پس از انتخابش به‌عنوان وزیر ورزش و جوانان دولت سیزدهم در آیین تجلیل از ورزشکاران جوانمرد و مروجین اخلاق حضور یافت محور صحبت‌های خود را نیز در راستای عنوان همین مراسم گذاشت؛ اظهاراتی که سربسته بود ولی نشان داد او در همین مدت کوتاه در جریان اتفاقات و حواشی ورزشی قرار گرفته است.

 

روز گذشته بخش کوتاه و تقطیع شده‌ای از صحبت‌های وزیر ورزش و جوانان در این مراسم منتشر شده بود، اما ویدئوی کامل اظهارات سجادی به ورزش سه رسید که متن کامل از اهم صحبت‌های وی را در ادامه آورده‌ایم.

 

وزیر ورزش و جوانان بدون مقدمه در شروع صحبت‌های خود سراغ حواشی اخیر در تیم‌های ورزشی پرداخت و عنوان کرد: «نباید در برخی از جلسات بنشینیم و از اتفاقاتی که در تیم‌های گوناگون ورزشی در سازمان‌های مختلف ورزشی رخ می‌دهد، صحبت کنیم و به یکدیگر تذکر بدهیم. نباید بگوییم اتفاقاتی در ورزش افتاده که موجب نگرانی بیش از پیش ما می‌شود.»

 

سجادی که مشخص بود با اطلاع از حواشی ورزشی در این مراسم حضور پیدا کرده، با چهره‌ای برافروخته اظهارات خود را به این شکل ادامه داد: «در یکی، دو روز اخیر با برخی از دوستان مرور کردیم که در ماه محرم و صفر چه اتفاقاتی افتاده است و همان بهتر که خیلی‌ها در جریان این اتفاقات نیستند، اما در بعضی از مکان‌ها اتفاقاتی می‌افتد که آدم نگران می‌شود.»

 

او ضمن نگرانی از برخی اتفاقات ورزشی ازجمله مشکلاتی که در اعزام بانوان ورزشکار وجود دارد، عنوان کرد: «باید خیال ما راحت باشد و در جلسات، راجع به حواشی صحبت نکنیم. باید حواس ما به اتفاقاتی که بیرون از یک ورزشگاه برای ورزشکار رخ می‌دهد، باشد و صرفا به مسائلی که در یک محل ورزشی اتفاق می‌افتد، توجه نکنیم. بخاطر میکروفون‌هایی که جلوی من هست، نمی‌توانم شفاف صحبت کنم و مجبور هستم با استتار صحبت کنم.»

 

 

 

وزیر ورزش و جوانان بازهم سربسته و با لحنی نگران کننده تاکید کرد نباید یک‌سری اتفاقات را در ورزش شاهد باشیم و همچنین از تحرکاتی که یک رئیس فدراسیون برکنار شده انجام داده و مسائل داخلی را به بیرون از کشور منعکس کرده و حتی پیامک‌های عجیبی برای او فرستاده، ابراز تاسف داشت.

 

او ادامه داد: «وقتی ما یک تذکر داده‌ایم و واکنش به اتفاقات داده‌ایم، مخاطبان ما گوش داده‌اند؟ اصلا مواردی که ما خواستیم را اجرا می‌کنند؟ اگر می‌گوییم پاک‌دست باشید، دوپینگ نکنید، تبانی نکنید و قراردادهایتان شفاف باشد، چه اتفاقی می‌افتد و چه بازخوردی می‌گیریم؟»

 

سجادی پس از این صحبت‌ها با عصبانیت بیشتری حرف‌های خود را بر زبان آورد و با شمارش اتفاقاتی که می‌افتد، گفت: «اگر در ماه محرم و صفر یک تیم با پول بیت‌المال به خارج از کشور می‌رود و باید یک‌سری مسائل رعایت شود ولی نمی‌شود و پس از آن، ما هم از رسیدن این گزارش‌ها سردرد می‌گیریم و ناراحت می‌شویم، چه اتفاقی می‌افتد؟»

 

او در ادامه با لحنی آرام‌تر تاکید کرد: «آقا ما کجا نشستیم؟ تیم ما رفته خارج در محرم و صفر، چه گذشت بر این تیم؟ کجاییم؟ مربی، سرپرست و ورزشکار در آن شهر و کشور کجاست؟ مگر آنها مسابقه ندارند؟ گردش و خرید انقدر مهم است؟»

 

این صحبت‌های وزیر ورزش و جوانان که پیوسته عنوان می‌شد و مثل ابتدای سخنرانی‌اش سربسته و تیتروار بر زبان می‌آمد، به این شکل ادامه پیدا کرد: «ما باید واکنش درستی به این اتفاقات نشان بدهیم و در مرحله بعد، ارزش‌گذاری داشته باشیم و به مسائلی مثل خون شهداء، خانواده شهداء، اسطوره‌ها، بزرگترها، پیشکسوتان، معلم، پیراهن تیم ملی و … که ارزش هستند، توجه کنیم.»

 

 

سجادی تاکید کرد: «شایسته سالاری با ورزشکار سالاری خیلی فرق دارد. ورزشکار خیلی خوب است ولی وقتی به ما می‌گوید به خارج از کشور می‌روم، می‌گوییم کجا می‌روی، برای چه می‌روی، با چه کسی می‌خواهی کار کنی، به کدام شهر می‌روی و چند روز می‌مانی که جواب می‌دهد به خودم ارتباط دارد و بعدا همه این موارد را می‌گویم! سازمان‌بندی نظام ارزش‌ها این است؟ باید به تبلور و عجین شدن این‌ها در شخصیت ورزشکاران برسیم که در آن، فرد صفت ورزشکاری، جوانمردی، رشادت، مردمی بودن دارد.»

 

وزیر ورزش و جوانان در شرایطی این صحبت‌ها را مطرح کرد که مشخص نبود هدف صحبت‌های وی چه ورزشکار، تیم یا چه مخاطبانی است(البته در هفته گذشته درباره اردوی یکی از تیم‌های باشگاهی در آسیا صحبت‌های زیادی مطرح شد)، اما بعید نیست حمید سجادی در آینده و در صورت تکرار مسائلی که عنوان کرد، بیشتر به این مسائل بپردازد.

وزیر ورزش و جوانان نسبت به حواشی و مسائلی که اخیرا در اردوی خارجی یکی از تیم‌ها اتفاق افتاده واکنش نشان داد.