گروه سه علیه طلای ششم جوردن باروز

به گزارش “ورزش سه”، نبود جردن باروز در المپیک 2020 باعث شد تا هواداران او دو ماه بیشتر برای دیدن کشتی هایش انتظار بکشند؛ اینک در مسابقات قهرمانی جهان در اسلو، ستاره پرافتخار امریکایی ها به دنبال کسب پنجمین طلای جهان و نهمین مدال (مجموع المپیک و جهانی) است. ایران در این وزن یک پدیده را راهی اسلو کرده است؛ پدیده ای 19 ساله به نام محمد نخودی که می تواند در قاره سبز یک شروع خوب را برای خود در عرصه بزرگسالان رقم بزند. در این مطلب می خواهیم در مورد کشتی گیر کشورمان و رقبایش در دسته 79 کیلوگرم را مورد بررسی قرار دهیم:

 

 

همان گونه که گفته شده در این وزن همه نگاه ها به باروز است؛ او در مسابقات انتخابی نشان داد که هنوز آماده است ولی مشکل اینجاست که کشتی گیر امریکایی با توجه به تغییر وزن، با بسیاری از کشتی گیران این دسته مبارزه نکرده است. در بین کشتی گیران حاضر، او فقط با علی پاشا (بلغارستان) کشتی گرفته است. با توجه به اینکه نخودی در شروع کار خود قرار دارد، نمی توان او را در بین مدعیان اصلی وزن 79 کیلو جای داد ولی قطعا کشتی گیر کشورمان جزو شانس های مدال این وزن خواهد بود و پتانسیل این موفقیت را هم دارد.

 

 

محمد نخودی (ایران)
2021: طلای جوانان جهان
2019: نقره زیر 23 سال جهان
محمد نخودی با تنها 19 سال سن یک پدیده نوظهور در 79 کیلو به حساب می آید. او امسال با طلای جوانان، خود را به کشتی دنیا معرفی کرد و اینک در اوج جوانی به دنبال رقم زدن اتفاقی بزرگ است؛ نخودی در صورتی که بتواند نام خود را در بین مدال آوران اسلو قرار دهد، قطعا آینده ای بسیار درخشان در پیش خواهد داشت. البته او نباید از کسب تجربه در این میدان بزرگ برای سال های آینده نیز غافل شود. اما شانس بزرگ محمد نخودی این است که جردن باروز در سمت دیگر جدول قرار گرفته است. با این قرعه آزادکار ایرانی تا فینال به باروز برخورد نمی کند. به هر ترتیب باید دید نخودی می تواند خودش را به فینال برساند و البته اینکه باروز هم تا فینال پیش خواهد رفت یا خیر.

 

 

جردن باروز
2011-2013-2015-2017: طلای جهان
2012: طلای المپیک
2014-2018-2019: برنز جهان
جردن باروز در حالی پای به رقابت های قهرمانی جهان در اسلو می گذارد که هنوز خاطره تلخ شکستش در انتخابی المپیک توکیو را فراموش نکرده است. در فاصله سه ماه مانده به بازی های المپیک جردن باروز، قهرمان ۵ دوره جهان و المپیک برای پوشیدن دوبنده امریکا در وزن ۷۴ کیلوگرم مقابل رقیب دیرینه خود کایل دیک قهرمان دو دوره جهان در وزن ۷۹ کیلوگرم قرار گرفت. باروز در مبارزه نخست با نتیجه ۳-۰ شکست خورد. کایل دیک که تا پیش از سال ۲۰۱۶ بار‌ها در مسابقات انتخابی امریکا مغلوب باروز شده بود در مبارزه دوم هم ۳-۲ از سد باروز گذشت تا پس از ۹ سال متوالی کشتی ‌گیر دیگری نماینده امریکا در وزن ۷۴ کیلوگرم باشد. بعد از این اتفاق، باروز با 5 کیلو اضافه در انتخابی قهرمانی جهان حضور پیدا کرد و صاحب دوبنده امریکا در وزن 79 کیلو شد. او در این وزن از نظر افتخار بی رقیب است و بسیاری از رقبایش در اسلو اولین تجربه جهانی خود را خواهند داشت. روی کاغذ، هیچ یک از این رقبا نمی ‌تواند باروز را برای قهرمانی جهان به چالش بکشد مگر اینکه یک شگفتی توسط جوان های حاضر رقم بخورد.

 

 

رادیک ولی اف (روسیه)
2019: برنز زیر 23 سال جهان
2014: نقره دانش آموزی جهان
رادیک ولی اف نماینده روسیه در 79 کیلوی قهرمانی جهان است. او با غلبه بر مالک شاوائف و کادژی نبی اف صاحب دوبنده تیم ملی شد. این کشتی گیر 24 ساله در رقابت های بین المللی کاملا بی تجربه نیست و در سال 2019 موفق به کسب برنز زیر 23 سال جهان شد. برای ورود به جمع بزرگان کشتی ولی اف نیاز به مدال جهانی اسلو دارد.

 


 

نیکا کنچادزه (گرجستان)
2018: طلای زیر 23 سال جهان
2019-2021: برنز اروپا
دیگر مدعی این وزن کنچادزه است که با ولی اف همسن بوده و در پی همان هدفی است که کشتی گیر روس در سر دارد. کنچادزه در فینال سال 2018 موفق به شکست دادن نبی اف روس شد. او همچنین در مسابقات قهرمانی اروپا 2021 برنز کسب کرد و اخیراً به فینال مسابقات الکساندر مدود رسید.

 

 

خوش شانس مثل باروز!
باروز هر چقدر بخت بد خود را بابت شکست در انتخابی المپیک سرزنش کند بازهم تاثیری در این موضوع نخواهد داشت که او خوش شانس ترین مدعی اسلو است. در وزن 79 کیلوی قهرمانی جهان، باروز تقریبا بی رقیب است مگر اینکه مصدومیت پایش را اذیت کند. با این حال نباید از سه کشتی گیر در این وزن به راحتی عبور کنیم؛ آخساربک (اسلواکی)، علی پاشا عمر پاشایف (بلغارستان) و محمد نخودی (ایران). گولایف در دو تورنمنت بزرگسالان اخیر خود در سال 2021 عملکرد موفقیت آمیزی داشت و اینک یکی از مدعیان برنز 79 کیلو به شمار می رود. علی پاشا در انتخابی المپیک در اروپا توفان بزرگی به پا کرده و تاجمور سالکازانوف و کادی ماگمدوف (دارنده نقره المپیک) را مغلوب خود ساخت. او اما در نهایت به المپیک راه نیافت! محمد نخودی، قهرمان جوانان جهان در سال 2021 دیگر مدعی شگفتی سازی در این وزن به شمار می رود؛ او نقره زیر 23 سال را در سال 2019 و طلای جوانان در سال 2021 را به دست آورد و در جام یاشاردوغو هم بر تعدادی از مدعیان وزن خود غلبه کرد.

 

پیش بینی:
بدون هیچ تعارفی اگر باروز در آمادگی صد در صدی خود باشد، طلای 97 کیلو را باید به نام او بزنیم. رقابت بر سر نقره و دو برنز این وزن بسیار تماشایی خواهد بود؛ جایی که کنچادزه، نخودی، ولی اف و علی پاشا حسابی باهم سرشاخ خواهند شد.

 

در همین زمینه بخوانید…

یزدانی – تیلور با احتمال یک غافل‌گیری

کامران قاسمپور پنجه در پنجه با کوه عضله

بخت برنز گلیج در وزنی که فینالش رزرو شد

امیرحسین زارع؛ یورش به طلای فوق سنگین

با توجه به اینکه وزن 79 کیلو جزو اوزان المپیکی کشتی آزاد نبود، همه در انتظار رقابت های جهانی اسلو هستند تا ببینند جردن باروز افسانه ای آیا همان کشتی گیر سابق است؟