قرعه پرسپولیس واقعا از گوی خارج شد؟

به گزارش “ورزش سه”، سرخپوشان پایتخت در حالی به استقبال لیگ بیست و یکم خواهند رفت که این فصل باید برای پنجمین بار از عنوان قهرمانی خود دفاع کنند و به «دبل هت‌تریک» برسند. قرمزها این فصل احتمالا پس از دو سال دوری، هواداران خود را هم از میانه‌های لیگ جدید همراه خواهند داشت و این می‌تواند تاثیر مثبت یا منفی را در نتایج پرسپولیس و بقیه تیمهای لیگ برتری بگذارد.

 

قرعه کشی برگزار شده در مجتمع «معین مال» اما با حواشی بسیار زیادی همراه بود. علاوه بر بی نظمی مشهود در سالن برگزاری، نتیجه آن نیز با پرسش‌های بسیاری همراه بوده؛ از جمله شباهت قرعه سرخپوشان پایتخت به فصول قبلی که بررسی آن با یک جدول کامل‌ در شش فصل اخیر، نکات دیگری را هم نمایان کند.

از این رو، بسیاری از هواداران پرسپولیس در فضای مجازی با ذکر نکاتی کوچک، شبهاتی را در قرعه کشی ایجاد کرده‌اند و خواستار پاسخگویی سازمان لیگ فوتبال ایران هستند. هرچند که قرعه کشی در فضایی شفاف و با حضور نمایندگان برگزار شد اما شباهتهای متعدد که شاید مثالهای خارجی هم داشته باشند، چندان مورد قبول کاربران تندخوی فضای مجازی قرار نگرفته‌اند.

 

جدول شماره یک: برنامه‌بازیهای پرسپولیس در شش فصل اخیر

 

 

* برنامه پرسپولیس؛ کپی از لیگ هجدهم؟
نکته اول که به وضوح از این جدول قابل دریافت بوده، شباهت قرعه کشی پرسپولیس به لیگ هجدهم است. جایی که سرخپوشان با سه نماینده تهرانی (استقلال، پیکان و سایپا) در پایتخت دیدار کردند و سپس به مصاف ذوب آهن، سپاهان و تراکتور رفتند.
حالا قرار است از هفته هشتم تا سیزدهم دوباره همین برنامه تکرار شود؛ پرسپولیس با استقلال، هوادار و پیکان دیدار می‌کند و سپس باید در مقابل سه حریف تکراری دیگر که اتفاقا تیمهای سرسخت و مدعی هستند قرار بگیرد.
نکته جالب اینکه پرسپولیس در نیم فصل دوم باید در برابر ذوب اهن و تراکتور خارج از خانه بازی کند و دیدار با سپاهان هم طبق حکم کمیته انضباطی، خارج از ورزشگاه آزادی به انجام خواهد رسید تا شاگردان یحیی گل‌محمدی سه بازی خارج از خانه دشوار را پیش رو داشته باشند.

 

جدول شماره دو: شباهت عجیب قرعه‌کشی لیگ هجدهم پرسپولیس با لیگ بیست و یکم (سه بازی با تیمهای تهرانی – سه بازی متوالی با ذوب آهن سپاهان و تراکتور)

 

 

 

* تقابل‌های متوالی؛ علت تنش‌زایی در آبادان، تبریز و اصفهان؟
یکی دیگر از نکات جالب قرعه کشی پرسپولیس، تقابل با تیمهای همشهری در هفته‌های متوالی است. قرمزهای پایتخت در لیگ شانزدهم دو بازی متوالی برابر استقلال خوزستان و صنعت نفت انجام دادند و فصل گذشته بعد نیز همین ترتیب را حفظ کردند.
در لیگ هجدهم برنامه سرخپوشان دشوارتر بود و آنها در گرمای تابستان مجبور شدند به جنوب بروند. آن فصل شاگردان برانکو در چهار بازی متوالی برابر فولاد، استقلال، نفت و صنعت نفت قرار گرفتند. نکته جالب اینکه از هفته یازدهم تا چهاردهم نیز به مصاف نمایندگان اصفهان و تبریز رفتند.

لیگ نوزدهم با تقابل فولاد و نفت مسجدسلیمان همراه بود و در لیگ بیستم نیز این اتفاق رخ داد؛ دیدار با دو تیم نفتی، سپس نمایندگان اصفهان، دیدار با تیمهای کرمانی و در آخر تقابل با تبریزیها. اتفاقی که در لیگ بیست و یکم هم رقم می‌خورد و این بار تنها تفاوت سقوط ماشین سازی است.

بسیاری از هواداران پرسپولیس اعتقاد دارند که این تقابلهای متوالی به تنش‌ در سه منطقه اصفهان، خوزستان و تبریز دامن زده و آن را افزایش داده است؛ موضوعی قابل بررسی و البته قابل توجیه از سوی سازمان لیگ. چرا که در فصولی که بازی متوالی نبوده هم تنش‌هایی به وجود آمده است. اما به هر حال این نوع قرعه‌کشی و 14 تکرار در شش فصل، برای هرکسی تعجب برانگیز خواهد بود.

 

جدول شماره سه: تقابل متوالی با تیمهای یک شهر که به اعتقاد پرسپولیسی‌ها اغلب تنش‌ساز بوده است.

 

 

* دیدار با مدعیان؛ تکرار یک توالی عجیب!
از 5 فصل از شش فصل اخیر، پرسپولیس سه بازی متوالی برابر تیمهای قدرتمند لیگ را همیشه در برنامه خود داشته است. آنها در لیگ شانزدهم با تراکتور، استقلال و سپاهان دیدار کردند و اتفاقا این همان دوره افت تیم برانکو ایوانکوویچ بود.
در لیگ هجدهم، ذوب آهن سپاهان و تراکتور حریف پرسپولیس بودند و این بار نیز همین سه تیم به صورت پیاپی برابر قرمزها قرار می‌گیرند. در لیگهای نوزدهم پای شهرخودرو هم به این میان باز شد و شاگردان یحیی، تیم کالدرون را از پیش رو برداشتند. قرعه آن فصل پرسپولیس را تا میانه‌های جدول هم پایین برد.
لیگ بیستم ذوب آهن، سپاهان و استقلال حریفان پرسپولیس بودند و نکته جالب اینکه تیم گل‌محمدی در هر دیداری به پیروزی نرسید.

 

جدول شماره چهار: تقابل متوالی با مدعیان – این هم جزو جدانشدنی از قرعه پرسپولیس در دوره‌های اخیر لیگ برتر بوده است.

 

 

* استقلال؛ حریف میانی پرسپولیس در لیگ برتر
این تئوری از قدیم الایام وجود داشته که مسئولان برگزاری مسابقات ترجیح می‌دهند شهرآورد در هفته‌های میانی برگزار شود تا تنش خاصی در مسابقات وجود نداشته باشد. شاید با چند استثنا، این تئوری بدون پذیرش علت آن مورد قبول بسیاری قرار بگیرد.
در شش سال اخیر نیز استقلال به ترتیب در هفته‌های ششم، دهم، هشتم، چهارم، هشتم و هشتم حریف پرسپولیس بوده. میانگین این اعداد برگزاری شهرآورد در هفته 8.8 را نشان می‌دهد.
نکته مهم برای هواداران بدبین پرسپولیس این است که تیمشان در 5 سال اخیر با تمام نکات موجود در این برنامه‌ریزی قهرمانی لیگ برتر را به دست آورده. به عبارتی اگر قرار بود سدی در راه پرسپولیس ایجاد شود، مسئولان می‌توانستند پس از هت‌تریک قهرمانی راه دیگری را انتخاب کنند! بنابراین شاید برای ادعای این دسته از طرفداران، باید شواهد بیشتری ارائه شود.

از سوی دیگر شباهت‌های تا این حد زیاد، شاید نشانگر یک باگ در قرعه کشی داشته باشد و البته شاید با مثال‌های مختلف توجیه شود. خصوصا اینکه در لیگ برتر امسال 10 عدد متناظر وجود داشت که طبیعتا همین نکته می‌تواند در قرعه کشی تاثیرگذار باشد.

 

جدول شماره پنج: دربی پایتخت همیشه در میانه‌های فصل

 

گزارش از: محمد همتی

 

 

قرعه‌کشی لیگ برتر و به خصوص برنامه تیم یحیی گل‌محمدی، شبهاتی را در بین طرفداران پرسپولیس ایجاد کرده است.