تصمیم عجیب؛ هر هفته 34 داور استراحت می کنند

به گزارش “ورزش سه”،  این تعداد داور در حالی برای قضاوت بازی های لیگ برتر در نظر گرفته شده است که هر هفته تنها 8 مسابقه برگزار می شود و از 42 داور وسط 34 داور هر هفته قضاوت نخواهند گرفت و اگر بازی ها عادلانه بین داوران تقسیم شود هر 5 هفته یک بار قضاوت خواهند کرد. به واقع داوری که در هفته اول قضاوت می کند بار دوم در هفته ششم به صحنه قضاوت بر خواهد گشت. 

 

5 تیم داوری برای یک بازی؛ این بالاتر از استانداردهای جهانی است. این حضور نمی تواند یک شو باشد. داورانی که دیروز در نشست دانش افزایی شرکت کرده اند انتظار دارند با شروع بازی های لیگ برتر مسابقات را قضاوت کنند. هر 5 هفته یک قضاوت؛ این کار را برای داور سخت خواهد کرد. دوری 4 هفته ای داور ممکن است هم از نظر بدنی و هم از نظر فنی به ضرر او باشد. فصل گذشته هم فصل پرتعداد داوران در لیگ برتر بود. نکته ای که در همان ابتدای حضور خداداد افشاریان در فدراسیون فوتبال مورد اشاره او بود. 69 داور وسط برای بازی های لیگ برتر. این اتفاق فصل گذشته بود. با وجود کاهش داوران وسط برای فصل جدید باز هم به نظر می رسد تعداد داوران وسط برای بازی های لیگ برتر بالاتر از استانداردهای جهانی است و این می تواند به کیفیت داوری در لیگ برتر ضربه بزند. 

 

البته ممکن است برخی از این داوران به دلیل قضاوت های ضعیف یا مصدومیت در هفته هایی شانس قضاوت را از دست دهند اما کمیته داوران مدام باید درگیر چینش داوران باشد تا از همه آنها در بازی ها استفاده کند و یا به نوعی تلاش کند که همه آنها را راضی نگه دارد. تعداد تیم های داوری برای لیگ های معتبر دنیا بین 20 تا 25 تیم است؛ در حالی که در بیشتر لیگ های معتبر دنیا 18 تیم حضور دارند و هر هفته 9 بازی برگزار می شود. یعنی یک بازی بیشتر از لیگ برتر ایران. اما اکنون شاهد هستیم تعداد تیم های داوری در لیگ برتر ایران دو برابر لیگ های معتبر دنیا است. 

 

بدون شک یکی از اهداف کوتاه مدت کمیته داوران باید کاهش تیم های داوری در بازی های لیگ برتر باشد. با انتخاب نخبه ها از بین 42 تیم موجود در تیم داوری بازی های لیگ برتر. این هم به سود تیم های داوری است و هم تیم های حاضر در لیگ برتر. داور به نوعی شبیه فوتبالیست است. اگر قرار باشد چهار هفته از بازی ها دور باشد از شرایط مسابقه خارج خواهد شد و در بازگشت قادر به اجرای کیفیت لازم در وظایف محول نخواهد بود.

روز گذشته در نشست دانش افزایی داوران لیگ برتر 42 داور وسط و 68 کمک داور حاضر شدند. یعنی 110 داور.