روایت جدید از قمه کشی در فوتبال تبریز

به گزارش “ورزش سه”، هفته گذشته در جریان بازیهای استانی آذربایجان شرقی، دیدار تیمهای ارس تجارت تبریز و باران اسپورت به میزبانی مرند با حواشی عجیبی همراه شد؛ از ورود تماشاگران به داخل زمین تا حمله آنها به داور و بازیکنان تیم حریف که البته کاپیتان تیم میزبان اعتقاد دارند ماجرا به شکلی درست روایت نشده است.

 

مهدی شوشتری در تماس با خبرنگار “ورزش سه” توضیحاتی را ارائه کرده و خواستار رسیدگی دوباره مسئولان فوتبال آذربایجان شرقی به این بازی شده است.

 

او همچنین از هواداران فوتبال خواسته تا بی توجه به بزرگنمایی ها، صحبت‌های او را نیز بخوانند:

 

* همه فکر می‌کنند تیمهای تبریزی فراقانونی هستند
کسانی که این صحبت را می‌خوانند بدانند که محوریت فوتبال آذربایجان شرقی روی تبریز است، یعنی هیچ اهمیتی به بازیکنان شهرستانی نمی‌دهند و همه بازیکنان را از تبریز برمی‌دارند. این برخلاف چیزی است که در شمال کشور وجود دارد و اینجا اصلا ارزشی برای ما قائل نیستند. با همین کار این ذهنیت را ایجاد کرده‌اند که در بازیهای درون استانی هم تیمهای تبریزی دست بالاتر را دارند؛ چه از نظر قانونی و چه دیگر موارد.

 

* بازی 3-0 را برگردانند
من به هیچ عنوان ورود هواداران به زمین را توجیه نمی‌کنم و این کار اصلا درست نبود. من فقط می‌خواهم یک سری توضیحات بدهم تا دلیلش را بدانید. دو سه هفته قبل از بازی، قرار بود دو تیم از تبریز و مرند به نیمه نهایی مسابقات استان بروند. ما رفتیم در زمین سردرود و یک ساعت در زمین هم حاضر بودیم اما آمبولانس نیامد. ناظر بازی گفت بروید چون یک ساعت گذشت. ما هم رفتیم و کمیته انضباطی بازی را 3-0 اعلام کرد. ما برگشتیم مرند؛ برنامه بازی برگشت را دادند و اما دو ساعت قبل از بازی به ما گفتند بازی لغو است چون رای کمیته انضباطی تغییر کرده و آن مسابقه باید دوباره تکرار شود. در حالی که همه می‌دانند وقتی آمبولانس نیاید بازی 3-0 می‌شود؛ مثل اتفاقی که در بازی جلفا – بناب رخ داد.

 

* هواداران به داور گفتند درست سوت بزن
این یک حق کشی آشکار بود و زمینه ساز اتفاقات بازی برگشت را فراهم کرد. بازی رفت تا دقیقه 86 مساوی بود اما داور یک پنالتی گرفت برای آنها و مدافع ما را اخراج کرد که البته گلر ما پنالتی را گرفت. اما بعد از همین اتفاق تماشاگران هیچ اعتراضی نکردند چون داور به حق گرفت. بازی برگشت هم بازی شروع شد و آنها روی یک ضربه ایستگاهی به ما گل زدند؛ ما روی درستی خطا شک داشتیم اما اصلا بحثی روی این نیست. دقیقه 40 من یک شوتی زدم که توپ از خط رد شد و ناظر هم گفت گل شده اما داور گفت ندیدم. اینجا دیگر صبر هواداران ما لبریز شد. چند نفر وارد زمین شد اما هیچ برخوردی نشد و فقط به داور گفتند درست سوت بزن.

 

* سه خودروی یگان ویژه هم آمد
بعد نیمه شد و بعد از 15 دقیقه بین نیمه داور گفت که من وارد زمین نخواهم شد چون امنیت ندارم. 40 دقیقه گذشت و 3 خودروی پلیس امداد آمد و داور رضایت داد. داور سوتهای 50-50 را به نفع آنها می‌زد و به نظر ما کاملا سوتها جهت دار بود. دوباره روی یک ضربه ایستگاهی که اصلا درست نبود آنها یک گل زدند. چند دقیقه بعد دوباره روی یک ضربه ایستگاهی که آشکارا خطا نبود، داور سوت زد و گل بعدی را زدند. بازی 3-1 شد و واقعا شرایط ملتهب شد.

 

* داور را تهدید نکردم اما…
من به داور گفتم که جو متشنج است، اینطور که تو به نفع آنها سوت می‌زنی بیرون زمین تو را اذیت خواهند کرد. من با همین لحن گفتم و داور این را تهدید حساب کرد. در حالی که من اصلا منظورم اینطور نبود. داور با لحنی بد به من گفت که من خودم یکی مثل تو را ناپدید می‌کنم! من به او گفتم تهدیدت نمی‌کنم و فقط می‌گویم سوت اشتباه نزن. حتی بین نیمه به من گفتند این چه وضع میزبانی است گفتم من نمی‌دانم و ناظر می‌تواند لغو کند.

 

* فقط رفتم بچه ها را جدا کنم
یک بازیکن ما به درستی اخراج شد و بازیکنان ما اعتراض کردند من گفتم اعتراض نکنید. می‌دانستم با این وضع داوری بیرون زمین او را اذیت خواهند کرد. این را که شنید من را هم اخراج کرد و دیگر بچه‌های ما نتوانستند خودشان را کنترل کنند. بعد به داور چیزهایی گفتند اما فقط در حد اعتراض بود و هیچ برخوردی وجود نداشت. من بازوبند را دادم به کسی و داشتم می‌رفتم بیرون. انگار دروازه‌بان آنها چیزی به بازیکن ما گفت و من دیدم که دعوا شده و رفتم که جدا کنم دیدم تماشاگران هم ریختند زمین.

 

* کسی در مرند نابینا نشد
این کار اصلا درست نبود و من توجیه نمی‌کنم اما باور کنید دلیل اصلی، هیئت فوتبال و داور بودند که این جو را ایجاد کردند. اما مطمئن باشید چماق و قمه نبود و فقط یک سلاح سرد وجود داشت. البته من آنجا چاقو را ندیدم و بعدا فهمیدم. مطمئن باشید یک نفر نابینا نشده و فقط یک ضربه به پشت سر او خورد و بینایی اش به مشکل خورد و 12 ساعت بعد هم به حالت عادی برگشت. کمیته انضباطی آذربایجان شرقی هم احکام عجیبی داد و ما را تعلیق کرد اما واقعا این تصمیم درستی نبود.

ماجرای استفاده از سلاح سرد در یکی از بازیهای لیگ استانی آذربایجان شرقی، همچنان در محافل فوتبالی با روایت گوناگون دنبال می‌شود و حالا روایتی تازه از این ماجرا بیرون آمده است.