رقابت عرفانی ایران و روسیه برای قهرمانی

به گزارش “ورزش سه”، تیم ملی کشتی آزاد ایران که نسبت به چند دوره اخیر عملکرد درخشانی در مسابقات جهانی 2021 به میزبانی نروژ داشته، در روز سوم مسابقات برخلاف روز دوم، نتوانست روند بردهای خود را حفظ کند و با سه شکست در فینال و دو شکست در مراحل یک چهارم نهایی و نیمه نهایی دو وزن آخر کار خود را برای رسیدن به سکوی قهرمانی تیمی جهان به اماواگر کشاند.

با پایان مسابقات چهار وزن دوم، رقابت از آنچه که هر کسی تصورش را می کرد، پیچیده تر شده است. در ابتدا نگاهی به جدول امتیازی سه تیم برتر مسابقات در پایان مسابقات 8 وزن می اندازیم:

 

1- ایران، 141 امتیاز(سه طلا، سه نقره)
2- آمریکا، 140 امتیاز(سه طلا، دو نقره، یک برنز)
3-روسیه، 134 امتیاز(دو طلا، یک نقره و سه برنز)

 

اسامی نفرات برتر این 8 وزن هم به شرح زیر است:

 

57 کیلوگرم: 1- توماس گیلمان (آمریکا) 2- علیرضا سرلک (لرستان) 3- هورست لهر (آلمان) و آریان تسیوترین (بلاروس)
61 کیلوگرم: 1- عباس گادجی ماگومدوف (روسیه) 2- داتون فیکس (آمریکا) 3- آرسن هاروتونیان (ارمنستان) و توشیهیرو هاسگاوا (ژاپن) … 11- رحمان عموزاد (ایران)
65 کیلوگرم: 1- ژاگیر شاخیف (روسیه) 2- امیرمحمد یزدانی (ایران) 3- تولگا تومور اوچیر (مغولستان) و علیبک عثمان اف (قرقیزستان)
74 کیلوگرم: 1- کایل داک (آمریکا) 2- تیموراز سالکازانوف (اسلواکی) 3- فضلی اریلماز (ترکیه) و تیمور بیژویف (روسیه) … 8- یونس امامی (ایران)
79 کیلوگرم: 1- جردن باروز (آمریکا) 2- محمد نخودی (ایران) 3- نیکا کنتچادزه (گرجستان) و رادیک والیف (روسیه)
86 کیلوگرم: 1- حسن یزدانی (ایران) 2- دیوید تیلور (آمریکا) 3- آرتور نایفونوف (روسیه) و ابوبکر آباکاروف (آذربایجان)
92 کیلوگرم: 1- کامران قاسم پور (ایران) 2- ماگومد کوربانوف (روسیه) 3- عثمان نورماگومدوف (آذربایجان) و جی دن کاکس (آمریکا)
125 کیلوگرم: 1- امیرحسین زارع (ایران) 2- گنو پتریاشویلی (گرجستان) 3- طاها آکگول (ترکیه) و لخاگواگرل مونختور (مغولستان)

 

احتمالات قهرمانی ایران

تنها مسابقات شانس مجدد، رده بندی و فینال دو وزن پایانی یعنی 70 و 97 کیلوگرم باقی مانده و تیم کشتی آزاد ایران با اختلاف ناچیزی نسبت به آمریکا و روسیه در صدر قرار دارد. در دو وزن آخر ایران فینالیست ندارد، اما شانس کسب دو مدال برنز وجود دارد.

عرفان الهی باید در شانس مجدد با برنده کشتی گیر سریلانکا و آرمان آندراسیان از ارمنستان مبارزه می کند و در صورت پیروزی بر این حریف به دیدار رده بندی راه خواهد یافت تا مقابل یوگنی ژربایف از روسیه قرار بگیرد.

همچنین مجتبی گلیج با شکست مقابل کایل اسنایدر به دیدار رده بندی رفته و باید منتظر مشخص شدن حریف خود برای کسب مدال برنز باشد. 

در وزن 97 کیلوگرم که کشتی گیران روسیه و آمریکا به فینال راه یافتند و هر حریفی مقابل گلیج قرار بگیرد، باختش اهمیت چندانی نخواهد داشت، اما در وزن 70 کیلوگرم عرفان الهی اگر به دیدار رده بندی برسد، باید با کشتی گیر روسی مبارزه کند که شکست دادن او می تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

در واقع ایران اگر بتواند دو مدال برنز بگیرد، 30 امتیاز دیگر کسب خواهد کرد و 171 امتیازی خواهد شد. 

از سوی دیگر آمریکا کایل اسنایدر را در فینال 97 کیلو دارد، اما در 70 کیلو کشتی گیر این کشور حذف شده است. پس نهایتا آمریکا می تواند 25 امتیاز از مدال طلای اسنایدر کسب کند و در صورت کسب 30 امتیاز از سوی ایران، نمی تواند تهدیدی برای قهرمانی شاگردان درستکار باشد.

اما شرایط در مورد روسیه پیچیده تر است. این کشور عبدالرشید سعداله یف را در فینال وزن 97 کیلوگرم دارد که به احتمال فراوان قهرمان خواهد شد و 25 امتیاز کسب می کند. در واقع می توان امتیاز روس ها را از همین حالا 159 دانست. در وزن 70 کیلوگرم نیز روس ها ژربایف را دارند که باید احتمالا با عرفان الهی کشتی بگیرد. این کشتی می تواند سرنوشت قهرمانی را مشخص کند. اگر روسیه برنده آن باشد، 15 امتیاز دیگر می گیرد و 174 امتیازی خواهد شد و قهرمانی اش قطعی است، اما اگر ایران برنده این جدال لقب بگیرد، ایران 171 امتیازی و روسیه 169 امتیازی خواهند شد.

ایران برای قهرمانی در مسابقات جهانی کشتی آزاد نیاز به کسب دو مدال برنز در دو وزن پایانی دارد.