حماسه کامران قاسمپور؛ حسن یزدانی ثانی!

به گزارش “ورزش سه”، سومین مدال طلای کشتی آزاد ایران به کامران قاسم پور تعلق گرفت؛ او که برای این قهرمانی راه سختی را طی کرده بود و فقط برای یک هدف به اسلو آمده بود. کامران بدون شک یکی از بهترین‌های جهان در وزن 86 کیلوگرم بوده که شاید اگر کشتی‌گیری به نام حسن یزدانی در این وزن نبود، باید منتظر رقابت قاسم‌پور با دیوید تیلور می‌نشستیم. این کشتی‌گیر که قهرمان امیدهای جهان نیز شده بود بارها رقابت داخلی را به حسن یزدانی در این وزن باخته و حتی به همین دلیل المپیک توکیو را نیز از دست داده بود.

 

یکی از ویژگی‌های مثال زدنی حسن یزدانی همین شرکت در مسابقات انتخابی است و او هیچ‌گاه به دلیل مشهور بودن و نامش از این کار شانه خالی نکرده و کار را برای دیگر کشتی‌گیران ایرانی وزن 86 کیلوگرم نیز سخت کرده است و بارها قاسم پور توانمند را نیز به چالش کشیده است. اما کامران این بار یک تصمیم مهم گرفت و با تغییر وزنش به 92 کیلوگرم به مسابقات جهانی نروژ رفت و تحسین برانگیز شد. او که در یک نیمه نهایی نفس‌گیر جیدن کاکس آمریکایی را شکست داده بود در فینال به مصاف کوربانف روس رفت و دلاورانه کشتی گرفت.

 

کشتی حماسی او را شاید بشود با شرح کشتی‌هایی که در شاهنامه آمده توصیف کرد و این بار کامرانی زیر پرچم ایران کشتی می‌گرفت که با چهره خونسردش نفس حریف را به شماره انداخت و تسلیم او نشد. قاسم‌ پور در شرایطی که سه ثانیه به پایان اخطار سی ثانیه حریف باقی مانده بود لحظه‌ای به اسکوربرد نگاه کرد تا همین کافی باشد که کوربانف درست یک ثانیه پس از کسب یک امتیاز قاسم پور او را غافگیر کرده و خاکش کند. قاسم پور اما چند ثانیه مانده به پایان سه دقیقه نخست با یک زیرگیری محشر به پشت حریف رسید و سه بر دو جلو افتاد. در وقت دوم هم به طور شگفت انگیزی حریف را به خاک کشاند تا دو امتیاز دیگر گرفته و کشتی پنج بر دو شود.

 

 

 

 

کوربانف که از خونسردی و اجرای فنون قاسم‌پور عصبی هم شده بود ضربه‌ای به سر او زد تا با اخطار مجدد یک امتیاز دیگر برای ایران ثبت شود. حریف روس در یک دقیقه پایانی مبارزه هجومی‌تر شد و توانست کامران را خاک کند و درحالی که برای اجرای فن بارانداز در تلاش بود این کشتی‌گیر ایران بود که با یه بدل کاری استادانه به پشت حریف رسید و نتیجه را هشت بر چهار تمام کرد. این درحالی بود کوربانف در حال اجرای فن بود و با یک ثانیه تعلل می‌توانست طلا را از چنگ قاسم پور در بیاورد.

 

 

 

 

کامران که راه طولانی‌ای را برای قهرمانی در جهان طی کرده بود پس از این پیروزی شیرین درحالی که دست‌هایش را مشت کرده بود روی تشک دراز کشید و ثانیه‌های شیرینی را با آسودگی سپری کرد. عکس‌های زیرگیری فوق العاده او و رسیدن چند باره به پای حریف، اشک‌های شوق او در آغوش سرمربی تیم ملی و دور افتخارش با پرچم ایران در میان تشویق‌های ایرانی‌های حاضر در سالن از قاب‌های فراموش نشدنی کشتی آزاد ایران خواهد بود.

 

 

 

 

 

او حالا در یک وزن بالاتر روی سکویی ایستاد که یک شب قبل حریف انتخابی همیشگی‌اش یعنی حسن یزدانی آن را به دست آورده بود. دو نابغه‌ای که حالا برای ایران در دو وزن مختلف طلا کسب کرده‌اند و ویژگی جذاب هردوی آنها حضور در مسابقات انتخابی اوزان خود در مسابقات داخلی ایران است.

 

 

کامران قاسم پور در یک مسابقه‌ای که تا ثانیه آخر سراسر هیجان بود به مدال طلا رسید و عملکرد خودش از رنگ طلایش درخشان‌تر بود.