لحظه غافلگیری یزدانی؛ طلایی که فتیله‌پیچ شد(عکس)

به گزارش “ورزش سه”، امیرمحمد یزدانی کشتی گیر جوان و 21 ساله اهل جویبار است که می تواند تا سالیان سال در وزن 65 کیلوگرم برای تیم ملی کشتی گرفته و دست به افتخارآفرینی بزند. او دارنده مدال نقره نوجوانان جهان در بوسنی 2015 و نقره امیدهای آسیا در مغولستان 2019 و همچنین دارنده طلای آسیا و نقره جوانان جهان است.

 

این کشتی گیر جوان و آینده دار، در مسابقات جهانی 2019 مقابل والدس توبیر دارنده مدال برنز جهان از کوبا با نتیجه ۱۳ بر ۹ شکست خورد و با توجه به شکست این کشتی گیر در دور بعد، از دور رقابت ها کنار رفت. یزدانی امید زیادی داشت تا شکست در مسابقات جهانی قبلی را در نروژ جبران کند.

 

امیرمحمد یزدانی در دور اول به مصاف گابریل جاناتچ از اتریش رفت و با اجرای چند بارانداز 10 بر صفر برنده شد. یزدانی در دور یک هشتم نهایی به مصاف ماکسیم ساکولتان از مولداوی رفت و با نتیجه 13 بر 3 به پیروزی رسید و‌ راهی مرحله یک‌چهارم نهایی شد. 

 

یزدانی در این مرحله به مصاف کرزیستوف بینکوفسکی از لهستان می رفت؛ او اما با یک دفاع خوب در برابر این حریف  4 بر 2 برنده شد. یزدانی در نیمه نهایی وزن 65 کیلوگرم مقابل علیبک عثمان اف از قرقیزستان قرار گرفت و با یک کشتی به یادماندنی 5 بر 4 برنده این نبرد جذاب لقب گرفت.

 

یزدانی جوان برای کسب مدال طلا باید به مصاف ژاگیر شاکیف از روسیه می رفت. این کشتی گیر جوان با روحیه بالایی و به سبک حسن یزدانی به روی تشک رفت و چهره او انگیزه های فراوانی را برای کسب مدال طلا نشان می داد. اما یک لحظه غفلت باعث شد تا کشتی گیر روس که دارنده طلای اروپا بود، کار یزدانی را در همان ثانیه های ابتدایی تمام کند.

 

 

روی زیرگیری شاکیف ، یزدانی به دنبال کنده کشی بود و در این حین کشتی گیر روس هم سعی در به پل بردن حریف داشت. طی این حرکت شاکیف 5 بار یزدانی را به پل برده و صاحب 10 امتیاز شد؛ یزدانی هم از دو کنده کشی خود 4 امتیاز گرفت تا نتیجه 10-4 به نفع شاکیف شود.

 

 

 

 

در ادامه نیز کشتی گیر روس با در اختیار گرفتن مایه فیتیله پیچ، چندین بار یزدانی را فیتیله کرد و اختلاف را به 10 امتیاز رساند تا با اقتدار مدال طلای مسابقات جهانی را به گردن بیاویزد. هر چند شکست برابر شاکیف تلخ و غیر قابل باور بود اما یزدانی جوان می تواند از این شکست برای پیروزی های بعدی تجربه کسب کند. کشتی گیری که نشان داده است توانایی تصاحب مدال های زیادی را برای تیم ملی دارد.

 

 

امیرمحمد یزدانی در مبارزه نفس گیر شب گذشته برابر حریف روس، در کمتر از 90 ثانیه شکست خورد اما این باخت می تواند پلی برای پیروزی های بعدی او باشد.