ثبت ملی بازی قلعه قوس توسط فدراسیون روستایی

به گزارش “ورزش سه”، محمد تقی امیری خراسانی رئیس فدراسیون ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی گفت: بازی‌های بومی و محلی ریشه در فرهنگ و اصالت ایران زمین دارد. مقام معظم رهبری بار‌ها به ترویج، گسترش و احیا ورزش‌های سنتی و بازی‌های بومی محلی تاکید موکد داشته اند.

او افزود: یکی از دغدغه‌های حال حاضر فدراسیون ثبت این ورزش‌ها و بازی‌ها در داخل کشور، آیسسکو و یونسکو است. با وزارت میراث فرهنگی و آیسسکو جلسات موثری داشتیم.

رئیس فدراسیون در ادامه عنوان کرد: بیست و یکم بهمن‌ماه سال قبل در روستای قنات ملک رابر، زادگاه سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی برای اولین بار مسابقات قلعه قوس (بازی مورد علاقه سردار دلها) در سطح قهرمانی استان برگزار شد. همانجا قول دادیم تا با همت همکاران این بازی ثبت ملی شود.

امیری خراسانی در پایان گفت: امروز خوشحالیم که پس از جلسات موثر با پورعلی مدیرکل دفتر ثبت آثار، حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی و همچنین حمایت فعالی مدیرکل میراث فرهنگی استان مربوطه این بازی به صورت رسمی «ثبت ملی» شد و ان‌شاالله با طی کردن مراحل پایانی به زودی در مراسمی از کلیپ آموزشی سه زبانه این بازی و تابلو ثبت ملی رونمایی خواهیم کرد.

 

رئیس فدراسیون ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی از ثبت ملی بازی قلعه قوس خبر داد.