شش مسابقه جذاب آسیایی؛ در خانه بمانید!

به گزارش “ورزش سه”، روز سوم مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی در منطقه آسیا در شرایطی برگزار خواهد شد که در دو هفته نخست ایران، عربستان و استرالیا با کسب تمام امتیازات ممکن در قامت مدعیان اصلی صعود ظاهر شدند و کره جنوبی و ژاپن به عنوان دو تیم بزرگ آسیا، به ترتیب 4 و 3 امتیاز به دست آوردند.

 

امروز قرار است شش بازی در دو گروه برگزار شود؛ آنسان کره جنوبی، دوحه قطر، دوبی و شارجه امارات به همراه جده عربستان شهرهایی هستند که میزبانی این بازی را برعهده دارند. نکته جالب اینکه اگر چین و استرالیا میزبانی خود را حفظ می‌کردند بازیهای بیشتری در شرق آسیا برگزار می‌شد اما برگزاری دیدارهای این دو تیم در زمین بی طرف سبب شده تا کره جنوبی تنها میزبان شرق آسیا در هفته سوم لقب بگیرد؛ تیمی که پس از امارات، دومین حریف ایران در فیفادی جاری خواهد بود.

 

بی گمان حساسترین بازی دیدار ژاپن و عربستان خواهد بود که سرنوشت صدرنشین این گروه را نیز ممکن است تعیین کند. باتوجه به اینکه در گروه B سه قدرت کلاسیک قاره حضور دارند، رقابت شدیدی برای قرارگیری در جایگاه دوم وجود دارد و این نخستین تقابل این تیمها با یکدیگر خواهد بود. چند صد کیلومتر آن طرف تر از جده، استرالیا چشم انتظار یک نتیجه تساوی خواهد بود تا با کسب پیروزی برابر شاگردان برانکو ایوانکوویچ، جایگاه صدرنشینی اش را تثبیت کند.

 

اینجا تحریریه “ورزش سه” گزارشی لحظه به لحظه از اتفاقات، اخبار، نتایج زنده و حواشی بازیهای امروز را در اختیار شما قرار می‌دهد؛ با ما همراه باشید:

 

14:21 – بازیهای مقدماتی جام جهانی را می‌توانید از آنتن دنبال کنید:

 

 

 

14:00- ترکیب کره جنوبی و سوریه برای اولین بازی روز:
کیم سئونگ گیو-هونگ چول-کیم مین جائه-لی یونگ-کیم یونگ گوون-سون هیونگ مین-هانگ این بئوم-جونگ وو یونگ-سونگ مین کیو-هانگ هی چان-هانگ یی جو

ابراهیم عالمه-ثائر کروما-عمرو میدانی-خالد کرداوغلی-سعد احمد-اسراء حمویه-محمود المواس-فهد الیوسف-عبدالرحمان ویس-عمر السومه-عمر خریبین

 

 

پیش بازی مسابقات امروز را می‌توانید از اینجا بخوانید:

کره جنوبی – سوریه (ساعت 14:30 – استادیوم “آنسان وا” – گروه A):
مهمترین اتفاق این بازی بازگشت زوج طلایی عمر السومه و عمر خریبین خواهد بود. دو ستاره‌ای که چهار سال پیش یک تنه تیمشان را در رتبه سوم گروه قرار دادند و باعث شدند تا سوریه به پلی آف برود و یک گام بیشتر از گذشته به جام جهانی نزدیک شود.

اما حریف سوری‌ها، کره جنوبی با پائولو بنتوست. سرمربی سابق تیم ملی پرتغال که نمایش نامطلوب و نتایج پرفراز و نشیب تیمش، انتقادات زیادی را در کره برانگیخته، در این بازی خانگی چاره‌ای جز پیروزی نخواهد داشت و هر نتیجه دیگری جایگاه وی را به شدت متزلزل خواهد کرد.

حضور سون هیونگ مین که دو بازی قبلی را به دلیل مصدومیت از دست داد، خبر خوبی برای او محسوب می‌شود و حالا باید دید که در نهایت تیم او می‌تواند نمایشی رضایت بخش را ارائه کند یا با موج جدیدی از انتقادات به استقبال بازی ایران خواهد آمد؟

 

 

عراق – لبنان (ساعت 18:00 – استادیوم “بین المللی خلیفه دوحه” – گروه A)
شاگردان ادووکات در خارج از خانه میزبانی را برعهده گرفته‌اند و برای شکستن یکی از عجیب‌ترین طلسمهای خود تلاش می‌کنند؛ گلزنی در مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی. عراق یکی از سه تیمی است که هنوز موفق به گلزنی در این دور از مسابقات نشده اما آنها در شاید آسانترین بازی خود برابر لبنان نه تنها به باز کردن دروازه حریف بلکه به کسب پیروزی می‌اندیشند.

باتوجه به اینکه امروز قرار است سوریه و امارات در مقابل مدعیان اصلی گروه یعنی کره جنوبی و ایران قرار بگیرند و احتمال شکستشان بالاست، عراق شانس این را دارد تا با شکست لبنان 4 امتیازی شود و به رتبه سوم رده بندی این گروه برسد.

 

امارات – ایران (ساعت 20:15 – استادیوم “الوصل دوبی” – گروه A)
تقابل فن مارویک سرمربی مشهور هلندی با تیم یک رنکینگ آسیا، یکی از جذابترین بازیهای امروز مقدماتی جام جهانی است. امارات در سالهای 2002 و 2010 برای صعود به جام جهانی همگروه ایران بود اما هرگز نتوانست تیم بلاژوویچ، دایی و قطبی را شکست دهد.

قدرت اصلی هر دو تیم در خط حمله ای است که برای ایران با حضور ستاره‌هایی چون مهدی طارمی، سردار آزمون و علیرضا جهانبخش چینش می‌شود و امارات با علی مبخوت، کایو و فابیو لیما وارد زمین خواهد شد. نقطه مشترک دیگر هر دو تیم، شکست ناپذیری آنها در این مرحله است که شاید در هفته سوم شکسته شود.

 

چین – ویتنام (ساعت 20:30 – استادیوم “شارجه” – گروه B)
اگرچه هنوز تازه اول راه صعود به جام جهانی است اما بازی دو همسایه شرقی را می‌توان بازی «مرگ و زندگی» خواند؛ دیداری که باتوجه به دو باخت هر دو تیم در مرحله قبلی اگر با یک باخت دیگر همراه شود، قعرنشینی را تثبیت و شانس صعود مستقیم به جام جهانی و حضور در پلی آف را به حداقل خواهد رساند.

ویتنامی‌ها در بازی با عربستان نمایش سزاوارانه‌ای داشتند و تا پیش از اخراج مدافع وسطشان، موفق شدند 1-0 از میزبان قدرتمند پیش بیفتند اما اوضاع برای چین امیدوارکننده نیست چرا که آنها در دو بازی نخست هیچ موقعیت خطرناکی برای خط دفاعی ژاپن و استرالیا خلق نکردند.

 

 

عربستان – ژاپن (ساعت 20:30 – استادیوم “کینگ عبدالله جده” – گروه B)
شاید اگر زمان این بازی را دیدار ایران و امارات تداخل نداشت، بسیاری از هواداران ایرانی هم دوست داشتند این دیدار را تماشا کنند؛ تقابل دو تیم مدعی فوتبال آسیا که همیشه برای عنوان “بهترین تیم قاره” رقیب جدی ایران بوده‌اند. آنها در مقدماتی جام جهانی 2018 نیز در جده به مصاف هم رفتند و اتفاقا عربستان با کسب پیروزی توانست صعود خود را قطعی کند.

اگرچه این دیداری خارج از خانه برای ژاپن محسوب می‌شود اما باتوجه به باخت ناباورانه این تیم در هفته نخست برابر عمان، آنها چاره‌ای جز پیروزی ندارند؛ چرا که اگر در این بازی مغلوب شوند و استرالیا عمان را شکست دهد، فاصله با منطقه سقوط برای سامورایی‌ها به شش امتیاز خواهد رسید.

 

استرالیا – عمان (ساعت 22:00 – استادیوم “بین المللی خلیفه” – گروه B)
ساکِروس‌ها (لقب تیم ملی استرالیا) پس از دو برد شیرین برابر چین و ویتنام، حالا باید شگفتی ساز این دوره از مسابقات یعنی عمان را از پیش رو بردارند؛ تیمی که ژاپن را شکست داد و برابر عربستان نمایشی شایسته داشت. نکته مهم اینکه باتوجه به دو بازی سخت نهایی برای استرالیا مقابل ژاپن و عربستان، شاگردان گراهام آرنولد امروز باید پیروز شوند تا از دست دادن امتیاز برای دو تیم مدعی اوضاع را برایشان بحرانی نکند.

تیم برانکو ایوانکوویچ که بازیکنان شاغل در فوتبال آسیا پای به میدان خواهد گذاشت، باید برابر تیمی قرار بگیرد که تنها دو بازیکن شاغل در لیگ استرالیا دارد. چالش گلزنی به متیو رایان دروازه بان معروف استرالیایی، شاید یک چالش ویژه برای مهاجمان عمان باشد.

روز سوم مقدماتی جام جهانی از لحظاتی بعد با دیدار کره جنوبی و سوریه آغاز خواهد شد.