شگردهای رسانه‌ای در علوم شناختی|تکنیک 38: شکست توافقی، بهانه تهاجمی

خبرگزاری فارس- گروه رسانه: آمریکا در اردیبهشت 1397 از برجام خارج شد. ایران یک سال صبر راهبردی کرد و در نهایت از اردیبهشت 1398 برخی گام های کاهش تعهدات برجام را برداشت. بعد از اینکه ترامپ رفت و بایدن آمد گفتند باید برجام را زنده کنیم. اینجا بود که رسانه های بیگانه تلاش کردند همه کاسه ها را سر ایران بشکنند. اینجا یک شگرد رسانه ای بسیار استفاده می شد که به نام ”شکست توافقی، بهانه تهاجمی“ معروف است.

کاملا مشخص بود که آمریکا برجام را ترک کرده و این کشور است که باید دوباره به برجام برگردد، حتی اروپا هم به هیچ تعهدی عمل نکرد. اما باز خبر تهاجمی علیه ایران بود. بگو.نه ای که شکست برجام برای آنها، فرصتی برای تهاجم بیشتر علیه ایران شده است.

 

 

علیرضا داودی کارشناس‌ ارشد رسانه و علوم شناختی در گفت وگو با فارس، ضمن تشریح کارکرد رسانه‌ های فارسی زبان بیگانه درخصوص تکنیک ” شکست توافقی، بهانه تهاجمی “ گفت: بنده و شما توافق می کنیم که در یک مسیر شکست بخوریم، خیلی از زن و شوهرها هم سر شکست خوردن توافق دارند، یک عبارت عامیانه ای وجود دارد که می گوید آنقدر که تلاش می کنید نفهمید اگر 10 درصد تلاش کنید بفهمید، مشکل برطرف خواهد شد.

داودی افزود: یعنی داری انرژی مصرف می کنید که نفهمید، آنقدر انرژی مصرف می کنند، که حرف همدیگر را  درک نکنند، درخصوص درک نکردن حرف یکدیگر، توافق دارند، یعنی منجر به شکست، اما چه چیزی این شکست و این توافق را ایجاد می کند؟

کارشناس‌ ارشد رسانه و علوم شناختی گفت: بهانه هایی که همه تهاجمی است چون برای نفهمیدن بکار برده می شوند، بنابراین شما هم حتما باید تهاجمی رفتار کنید، اصولا یکسری بهانه های تهاجمی شکل می گیرد که شکست توافقی حاصل شود.

داودی با بیان اینکه رسانه های بیگانه کجا این کار را انجام می دهند و یا راجع به چه موضوعاتی این اقدام را انجام می دهند، افزود: آنجایی که انواع و اقسام دلایل بی ربط را در قالب طنز به مخاطب به گونه ای القا می کنند که گویی سیستم طراحی شده است برای آنکه شما شکست بخورید. 

داودی گفت: مثلا برجام، اروپایی ها خلف وعده کردن هیچکاری هم انجام ندادند، آمریکایی ها که بدترین اقدامات را انجام دادند و از برجام خارج شدند، رسانه های بیگانه این را به گونه ای  زمینه سازی می کنند که برخی کارگزاران داخلی ، برخی افراد دیگر در داخل را به کار شکنی در مسیر رسیدن به برجام متهم می کنند.

او ادامه داد اروپایی ها و آمریکایی ها رسانه های شان تهاجمی تر است، نسبت به افرادی که  می بایست به عنوان علت شکست برجام در داخل ایران معرفی شوند، در حالی که اروپا و آمریکا توافق کردن که این مساله نشود یعنی یک شکست توافقی نسبت به ما دارند، اما بهانه های شان تهاجمی است به واسطه ابزارشان در داخل علیه یک تفکر دیگر در داخل.

داودی اظهارداشت: قضیه برجام و کاری که رسانه های بیگانه راجع به آن انجام دادند با این محور، دقیقا مصداق این نوع از عملیات شناختی است، یعنی مسیری که ساخته شده به اسم برجام را چون می دانند منتج به نتیجه نیست، خودشان سنگلاخی می کنند و برمیگردند که بعد هرکسی بخواهد از این مسیر عبور کند بگویند این مسیر سنگلاخی است و امکان عبور نیست که فقط برای خودشان مهیا خواهد بود، بدین ترتیب مفهوم طلاق توافقی از اینجا معنا پیدا می کند اما نه طلاق میان دو نفر. 

کارشناس‌ ارشد رسانه و علوم شناختی گفت: بعضی وقت ها یک نفر تلاش می کند مثلا نسبت به گذشته اش طلاق بگیرد، در حوزه علوم شناختی طلاق ذهنی مطرح می شود. 

داودی افزود: یکی از کارهایی که علوم شناختی با این تکنیک انجام می دهد این است که  مسیری که شما در آن رشد پیدا کرده اید را سنگلاخی می کند که هر وقت شما برگشتید به آن نگاه کردید جز تنفر چیز دیگری نداشته باشید، پس نسبت به همان مسیری که آمدید،  حالت تهاجمی پیدا می کنید، عبارت خیلی عامیانه آن می گویند طرف از خود بیگانه شده است.

کارشناس‌ ارشد رسانه و علوم شناختی ادامه داد برجام را همه می دانند به نتیجه نمی رسد، اما ظاهرا برخی از گفتگو در این خصوص تردید دارند، بعد که به نتیجه نمی رسد، نمی گویند  مقصر آمریکایی هستند، بلکه خود ما را مقصر می دانند.

داودی گفت: همیشه در حوزه ی علوم شناختی مسیرسازی لزوما اصل تلقی نمی شود، بعضی وقت ها سنگلاخی کردن مسیرهای موجود هم مساله تلقی می شود، بنابراین این تکنیک جزو تکنیک های بتای معکوس ساز است که لزوما مسیرساز نیست، بلکه مخرب مسیر است.

شگردهای رسانه ‌های بیگانه برای تغییر ذهن مخاطب فارسی زبان هر روز بیشتر می ‌شود، شناختن و درک این جنگ شناختی قسمتی از سواد رسانه‌ای مورد نیاز امروز ایران‌مان است. بنابراین رسانه ‌ها تلاش می کنند مطابق اهدافی که دارند در این فرآیند دخالت کنند. ایجاد، تغییر یا تقویت باورها، از کارکردهای رسانه ها در همراه سازی مخاطبان است.

مجموعه برنامه کوتاه ”روایت رنگ‌ها“  روایتی از تکنیک ‌های جنگ شناختی است که در شبکه رادیوییِ رادیو گفت و گو تولید و پخش می شود.

تکنیک ‌های رسانه‌ ای در دنیای امروز وارد فضای علوم شناختی شده است از این رو رادیو گفت و گو مجموعه برنامه‌ای 90 قسمتی برای آشنایی مخاطبان با این تکنیک‌ ها را تدارک دیده است.
”روایت رنگ‌ها“ نام این مجموعه برنامه‌ی تخصصی در حوزه علوم شناختی با محوریت شگردهای رسانه‌ای در انحراف افکار عمومی است که ماموریت این شبکه، در جریان ‌سازی موثر بر نخبگان و کنشگران جامعه ایرانی را محقق کرده است.

این مجموعه برنامه که در قالب ساختارهای نوین طراحی و تولید شده، در هر قسمت و در گفت و گو با دکتر علیرضا داودی کارشناس مسائل رسانه و متخصص علوم شناختی، با رویکردی تخصصی و تحلیلی و با مصداق‌های عینی به افشای تکنیک‌ های رسانه‌ های بیگانه و معاند در جهت تخریب ذهن مرم ایران می پردازد.

روایت رنگ‌ها هر روز ساعت 11:55 دقیقه از رادیو گفت و گو موج اف ام ردیف 103.5 مگاهرتز تقدیم علاقه‌مندان می‌شود.

انتهای پیام/