جورج سوروس: آمریکا ممکن است به زودی به یک رژیم سرکوبگر تبدیل شود

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «جورج سوروس»، میلیاردر آمریکایی که از او به دلیل حمایتش در انقلاب‌های رنگی در بسیاری از کشورها به عنوان «پدر انقلاب‌های رنگی» یاد میشود در مقاله‌ای ابراز نگرانی کرده که آمریکا ممکن است به زودی به یک «رژیم سرکوبگر» تبدیل شود.

سوروس در مقاله‌ای در روزنامه آلمانی «ولت» به شدت از رأی دیوان عالی آمریکا که اخیراً حکمی علیه آزادی سقط جنین صادر کرده است انتقاد کرده است.

او می‌نویسد: «دیوان عالی زمانی یکی از نهادهای آمریکایی بود که از احترام ویژه‌ای برخوردار بود، اما تصمیم‌های افراطی اخیر این دادگاه میزان مقبولیت آن را به پایین‌ترین حد تنزل داده است.»

او در ادامه نوشته است: «چه چیزی باعث می‌شود اکثریت این دادگاه افراطی لقب بگیرد؟ این موضوع صرفاً به تصمیمشان برای کنار گذاشتن حکم “رو در برابر وید” که یک تصمیم تاریخ‌ساز در سال ۱۹۷۳ برای به رسمیت شناختن سقط جنین برای زنان بود مربوط نمی‌شود.» 

جورج سوروس اضافه کرده است: «چیزی که آنها را شایسته لقب افراطی می‌کند استدلال‌هایی است که آنها برای تصمیماتشان می‌آورند و شواهدی است که نشان می‌دهند آنها تا چه حد تمایل دارند آن استدلال‌ها را به اجرا بگذارند.»

دیوان عالی آمریکا سوم تیرماه سال جاری حکم تاریخی دادگاه «”رو” در برابر “وید”» که از سال ۱۹۷۳ به زنان اجازه می‌داد در ۶ ماهه نخست بارداری اقدام به سقط جنین کنند را لغو کرد. 

این حکم دیوان عالی آمریکا به هر یک از ایالت‌ها اختیار می‌دهد قوانین خود برای تعیین اینکه سقط جنین در چه مواردی مجاز و در چه مواردی غیرقانونی است را انتخاب کنند.

جورج سوروس نوشته است: «بزرگترین تهدید علیه آمریکا، روسیه و چین نیست بلکه دشمنان داخلی است. افراط‌گرایان راست‌گرا می‌خواهند دموکراسی را از بین ببرند. آنها الان دیوان عالی را تحت کنترل خودشان دارند.»

سوروس همچنین از بخشی از حزب جمهوری‌خواه که طرفدار «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا هستند هم به عنوان افراط‌گرایانی یاد کرده که به دنبال از بین بردن دموکراسی هستند.

انتهای پیام/