سامانه تشکل‌های حرفه‌ای گردشگری راه‌اندازی شد

معاون نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری کشور از راه‌اندازی سامانه الکترونیکی تشکل‌های حرفه‌ای گردشگری کشور خبر داد.

اسماعیل برات، معاون نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری کشور درباره این سامانه که در آستانه «روز ملی تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی (۲۲ مردادماه)» راه‌اندازی شده است، اظهار کرد:

تاکنون سامانه‌ای برای دریافت اطلاعات و آمار تشکل‌ها وجود نداشت و این موضوع بهره‌مندی از ظرفیت تشکل‌ها را با دشواری روبه‌رو کرده بود، از همین رو با تلاش‌ها و پیگیری‌های مستمر معاونت گردشگری در چند ماه اخیر، خوشبختانه سامانه ثبت اطلاعات تشکل‌های حرفه‌ای در ذیل سامانه «جانا» راه‌اندازی شده و زمینه استفاده از ظرفیت این‌گونه تشکل‌ها فراهم است، به‌نحوی که پس از انجام خوداظهاری در سامانه، دسترسی تشکل‌ها به سامانه‌های وزارت و همچنین امضاء و تائید پروانه‌های بهره‌برداری در چارچوب مقررات فراهم می‌شود.

او با اشاره به‌شکل‌گیری تشکل‌های حرفه‌ای، گفت:

تبلور این حق بر اساس اهداف هر تشکل در قوانین موضوعه و سایر مقررات به انحاء گوناگون ظهور یافته است. بعضی از آن‌ها بر اساس قوانین کار، برخی مطابق با قانون نظام صنفی و برخی دیگر نیز در چارچوب آیین‌نامه تشکل‌های مردم‌نهاد (NGO) وزارت کشور تاسیس و فعالیت می‌کنند، لیکن تشکل‌های حرفه‌ای گردشگری، در زمره تشکل‌های حرفه‌ای و تخصصی هستند که مستند به قوانین و آیین‌نامه‌های بالادستی و در چارچوب دستورالعمل اجرایی وزارت گردشگری با هدف دفاع از منافع مشروع و قانونی اعضاء، پذیرفتن امور تصدی‌گری، کمک و تعامل با وزارتخانه برای توسعه صنعت گردشگری تاسیس شده و فعالیت می‌کنند.

معاون نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری درباره اهداف اولیه شکل‌گیری تشکل‌های حرفه‌ای گردشگری نیز توضیح داد:

ما به‌دنبال شکل‌گیری تشکل‌های قوی هستیم. تشکل‌های حرفه‌ای و فعال با مشارکت بالا، پیگیر و مطالبه‌گر، مستقل و در عین حال همراه و مصلح که با کمک به بخش دولتی، سازندگی و پویایی را به‌دنبال داشته باشد. ما از هر انتقاد عادلانه و نقد سازنده‌ای استقبال می‌کنیم؛ زیرا معتقدیم انتقاد بخش خصوصی موجب می‌شود در مسیر صحیح گام برداریم.

او همچنین گفت:

اولویت دادن به منافع گروهی، واگذاری امور تصدی، ایجاد فرصت‌های برابر، ضرورت استقلال تشکل‌ها و اثرگذاری در برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌های کلان، از جمله اهداف شکل‌گیری این‌گونه تشکل‌ها بود و خوشبختانه اکنون نهال این‌گونه تشکل‌ها رشد کرده و در حال تبدیل شدن به درختی تناور است که امیدواریم برکات آن به توسعه و رونق صنعت گردشگری بیانجامد.

برات همچنین به اهمیت و جایگاه تشکل‌ها در کشور اشاره کرد و افزود:

به‌طور کلی وجود تشکل‌های فعال و نهادهای مدنی از جمله مؤلفه‌های اصلی مردم‌سالاری است و اساساً میزان توسعه‌یافتگی هر کشور با وضعیت تشکل‌های غیردولتی و میزان مشارکت آن‌ها در مسائل اجتماعی، اقتصادی، صنفی و… ارتباط مستقیم دارد؛ لذا مشارکت اجتماعی اقشار مختلف با روحیه تعاون و همکاری در ایجاد و فعالیت تشکل‌های غیردولتی موجب می‌شود دولت و نهادهای حاکمیتی وظایف و تکالیف خود را با کمترین انحراف به‌طور صحیح انجام دهند.

معاون نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری بیان کرد:

اهمیت وجود و فعالیت تشکل‌ها، انجمن‌ها و نهادهای مدنی به‌اندازه‌ای است که در ماده ۷۱ منشور ملل متحد به آن اشاره و تاکید شده است و اصل ۲۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران وجود و فعالیت این تشکل‌ها را به‌عنوان یک حق برای آحاد مردم در نظر گرفته است.