اقداماتی برای ثبات قیمت اوراق تسهیلات مسکن

میثم فدایی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مورد اینکه با توجه به بالا رفتن قیمت اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن، چه اقدامی برای جلوگیری از افزایش قیمت آن در فرابورس انجام داده‌اید، اظهار داشت: عرضه اوراق تسهیلات مسکن در اختیار بانک مسکن است و فرابورس به عنوان پلت‌فرمی برای عرضه این اوراق است و باید عرضه اوراق بیشتر شود تا قیمت متعادل شود.

مدیرعامل فرابورس ایران عنوان کرد: برای شفاف‌ شدن قیمت اوراق تسهیلات مسکن، تصمیم گرفتیم که معاملات روزانه این اوراق ممنوع شود.

فدایی خاطرنشان کرد، همچنین تصمیم بر این شد که برای اوراق تسهیلات مسکن تجمیع نماد صورت گیرد. قبلاً اوراق تسهیلات مسکن با نماد ماهانه ذکر می‌شد، مثلاً تسه 091400 یعنی اوراق تسهیلات آذرماه 1400 خرید و فروش می‌شد که الان گفتیم تجمیع نماد صورت بگیرد و اوراق تسهیلات به صورت سالانه مانند تسه 1400 یا تسه 1401 عرضه شود و در واقع عرضه و تقاضا قدری متوازن خواهد شد، ولی با این حال برای کاهش قیمت اوراق نیازمند عرضه بیشتر این اوراق از سوی بانک مسکن است که بانک مسکن هم محدودیت منابع دارد باید منابع و سپرده‌گذاری مردم در بانک بیشتر شود تا اوراق بیشتری منتشر شود.

انتهای پیام/