بازنمایی تولید علم و پیشرفت‌های فناورانه کشور در برنامه «پارسا»

به گزارش خبرگزاری فارس، «رامین شمسایی نیا» مدیر گروه دانش و اقتصاد شبکه یک سیما در رابطه با برنامه «پارسا» گفت: متناسب با طرح تحول رسانه ملی در دوران جدید، یکی از سیاست‌های اصلی، بازنمایی پیشرفت های علم و فناوری جمهوری اسلامی ایران برای نمایش حرکت و پویایی علمی کشور است.

وی تصریح کرد: بی شک یکی از نقاطی که منشاء حرکت علمی کشور است، دانشگاه است که در این محیط های علمی، غیراز فرآیند آموزشی، شاهد فرآیندهای پژوهشی هم هستیم که بعضی از پژوهش ها، بنیادی هستند و به گسترش مرزهای دانش کمک می‌کنند و  برخی پژوهش‌ها هم کاربردی و ناظر به حل مسأله هستند.

شمسایی نیا ادامه داد: برای تعمیق بیش تر در مقاله های پژوهشی و استفاده بهینه از پایان نامه ها و رساله های دکتری، شبکه یک برنامه ای تحت عنوان «پارسا» تولید کرده که به این موضوع مهم پرداخته است.

دبیر شورای اقتصادی سیما تاکید کرد: ماموریت «پارسا» بازنمایی پژوهش های دانشگاهی در مقطع کارشناسی ارشد، رساله دکتری، طرح های پژوهشی استادان و اعضای هیات علمی است که به شکل کاربردی یک مساله را از کشور حل کرده یا به شکل بنیادی توانستند دانش را توسعه دهند.

وی افزود: برنامه «پارسا» که در ساختار تولیدی مستند کوتاه – ترکیبی دیده شده در 100 قسمت پنج دقیقه ای تهیه شده و تمرکز آن در چهار حوزه فنی ـ مهندسی، علوم پزشکی و پیراپزشکی، کشاوری و منابع طبیعی و علوم پایه است و قصد داریم در آینده، سراغ رشته ها و پژوهش های حوزه هنر، علوم انسانی و زبان های خارجی هم برویم.

شمسایی نیا خاطرنشان کرد: آن چه که در تولید «پارسا» به آن توجه ویژه شده، این است که برنامه مرکزنگر و پایتخت محور نباشد و سعی کردیم به شهرها و استان های مختلف برویم و از کارهای تحقیقاتی و پژوهشی که در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی در مناطق محروم انجام شده است نیز بهره ببریم و مورد استفاده قرار دهیم و حتی در این میان معتقدیم خود پژوهش و هم پژوهشگر و گویش آن ها نیز مهم است.

دبیر شورای اقتصادی سیما همچنین با تاکید بر انتخاب شعار محوری برای این برنامه گفت: «پژوهش برای پیشرفت ایران» شعار برنامه «پارسا» است و تصمیم داریم در آینده، پخش آن را در قالب شورای اقتصادی سیما از تمام شبکه های تلویزیونی پیگیری کنیم تا مورد توجه همه مخاطبان تلویزیون و رسانه ملی قرار بگیرد.

پایان پیام/