تاکید سران آمریکا و ژاپن بر افزایش بازدارندگی در برابر کره شمالی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، بعد از تنش‌زایی جدید کره شمالی با شلیک موشک بالستیک میان‌برد، «فومیو کیشیدا» نخست‌وزیر ژاپن شامگاه سه‌شنبه به‌صورت تلفنی با «جو بایدن»‌ رئیس جمهور آمریکا گفتگو کرد.

دفتر نخست‌وزیری ژاپن طی بیانیه‌ای در این‌باره گفت که کیشیدا و بایدن ضمن محکوم کردن آزمایش موشکی جدید کره شمالی به شدیدترین لحن، توافق کردند که ظرفیت‌های واکنشی و بازدارندگی دوجانبه برای مقابله با اقدامات مشابه پیونگ‌یانگ را تقویت کنند.

به نوشته وبگاه روزنامه «ماینیچی»، کاخ سفید نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: «سران دو کشور، شلیک جدید موشک کره شمالی را که مسافتی طولانی‌تر از پرتاب‌های قبلی طی کرد، خطری برای مردم ژاپن و مایه بی‌ثباتی منطقه دانستند».

بر این اساس، در این تماس ۲۵ دقیقه‌ای، کیشیدا برای بایدن توضیح داد که شلیک روز گذشته موشک توسط کره شمالی، «چالشی آشکار و جدی» برای صلح و ثبات در منطقه شرق آسیا و جامعه جهانی بود و آمریکا نیز باید چنین هوشیاری نسبت به این تحولات داشته باشد.

طبق بیانیه‌های دو طرف، نخست‌وزیر ژاپن و رئیس جمهور آمریکا تاکید کردند که باید به همراه کره جنوبی، هماهنگی‌ها در شورای امنیت سازمان ملل درخصوص خلع سلاح کامل کره شمالی را افزایش دهند.

پیش از این نیز کیشیدا بعد از دیدار با فرمانده نظامیان آمریکایی در منطقه هند و اقیانوس آرام، از رزمایش مشترک دو کشور در پاسخ به آزمایش‌های موشکی کره شمالی خبر داده بود. (جزئیات بیشتر)

پایان پیام/خ